УРОКИ ВІЙНИ: Російська окупація Херсонщини. квітень 2022
- Олександр Максименко
- 30 трав. 2024 р.
- Читати 5 хв

Автор представляє науковий нарис, хронологію подій, життя херсонців у перші місяці окупації.
Соціально-економічна ситуація на ізольованих і тимчасово окупованих територіях Херсонської області поступово змінювалася протягом місяця на користь інтеграційних процесів в інтересах загарбників. Аналіз свідчить, що певні соціально-економічні процеси і заходи, з одного боку, були підготовкою і підґрунтям з боку окупантів до встановлення своєї незаконної влади наприкінці місяця, а з іншого – непідготовленою і вимушеною реакцією в умовах відсутності чітких планів і сценаріїв щодо окупованих територій.
Економічний «бліцкриг» – запуск процесів повноцінного товарообміну та перехід до «рубльової зони» - окупантам в квітні не вдався.
Ситуація на ринку дефіцитних товарів області протягом квітня поступово змінювалася.
зменшився дефіцит хлібу – соціальні сорти з’явилися у продажу без обмежень.
збільшилася кількість та асортимент фермерської продукції з передмість та ближніх сіл в крамничках та на ринках. Це стосується, по-перше, овочевої групи товарів, також м’ясних і молочних виробів.
У цілому на території області медикаменти, більшість продовольства, товарів першої необхідності і товарів для дітей залишалися дефіцитними, ціни на ліки, продукти харчування, цигарки та інш. зростали у 2–3 рази. Керівники громад намагалися зупинити стихійне стрімке зростання цін, але механізмів протидії не знайшли.
Дизельне паливо та бензин окупанти почали завозити в значній кількості, таким чином дефіцит було ліквідовано. Отримали можливість купувати дизельне паливо фермери для проведення весняно-польових робіт, комунальні підприємства, медичні заклади та інші установи, які забезпечують життєдіяльність громад. Паливно-мастильні матеріали для населення реалізуються з невеличких приватних (мабуть неофіційних) заправок, навіть з пересувних заправних станцій та каністрами з багажників авто. Системні заправні станції не працюють за невеликими виключеннями. Ціна на дизельне паливо тримається до 38 грн/літр, бензин А-95 до 45-50 грн/літр. Гуртові ціни для фермерів нижчі на 15-20%.

Не зважаючи на воєнний стан, медичні заклади обласного центру та територіальних громад продовжували надавати населенню допомогу, працювали всі лікарні та поліклініки, станція швидкої допомоги (крім місць безпосередніх бойових дій, куди не могли потрапити).
Проблема доставки ліків, особливо критичних, залишалася гострою протягом усього місяця. До Херсонського та Бериславського районів здебільшого доставка відбувалася волонтерами з ризиком для їхнього життя. В деяких громадах навіть впорядкували процес роздачі хворим «волонтерських» ліків[4]. До лівобережної частини області почалося контрольоване окупантами завезення медикаментів, які поступали в медичні заклади. У Каховському районі були повідомлення про продаж російських ліків через місцеві мережі аптек.
У місті Херсоні на кінець місяця з’явилося все більше точок продажу ліків в стихійних непристосованих місцях за завищеними цінами певними недоброчесними «волонтерами» та неконтрольовано завезеними приватними особами з тимчасово окупованого АР Криму.
На початку квітня Держказначейством було заблоковано рахунки бюджетних організацій та установ на Херсонщині, що сприяло виникненню критичної ситуації у виплаті заробітної плати бюджетникам та соціальних виплат, функціонуванню комунальних підприємств. Після 10 квітня як результат переговорів херсонського міського голови І.Колихаєва з керівництвом державних виконавчих та законодавчих органів вдалося відновити роботу Держказначейства в Херсонській області (херсонське обласне управління Держказначейства виконує свої функції дистанційно, з іншої області), робота органів державної та місцевої влади, інших бюджетних установ не зупинилася. Виконання бюджету Херсонської міської ТГ значно погіршилося порівняно з березнем. При планових доходах приблизно 255,5 млн грн на місяць, на кінець квітня бюджет не отримав і половини. Зокрема, станом на 26.04.2022 р. (дату призначення окупантами незаконної влади) приблизно недоотримано: ПДФО – 60 млн грн, акцизного збору – 10 млн грн, плати за землю – 9 млн грн, податку на нерухоме майно – 10 млн грн, єдиного податку – 16 млн грн. Витратна частина реалізовувалася на «захищені» статті зі значними проблемами з боку казначейського обслуговування і була профінансована майже на 138 млн грн. Зокрема, на заробітну плату – 95 млн грн, оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 10 млн грн, витрати на утримання комунальних підприємств, які забезпечують життєдіяльність міста, – майже 20 млн грн. Голова Херсонської міської ТГ І.Колихаєв звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням надати місту додаткову дотацію, щоб перекрити дефіцит бюджету[5], але отримав негативну відповідь з рекомендацією знаходити внутрішні резерви. Невиконання бюджету Олешківської міської ТГ Херсонського району – приблизно 20%. Перевіреної інформації про стан фактичного виконання бюджетів області, районів та інших територіальних громад за квітень наразі немає. При цьому слід зауважити, що важливим ресурсом поповнення дохідної частини багатьох бюджетів територіальних громад області стали освітня субвенція з державного бюджету та ПДФО з зарплати освітян.
У м. Херсоні в квітні працювали відділення системних Приватбанку та Ощадбанку, та деяких комерційних: А-Банку, банку Аваль, Морського банку, банку «Кредиагріколь», OTP-банку, але з обмеженнями, зокрема деякі проводили касове обслуговування. Більшість банківських послуг, в т.ч. відкриття рахунків та отримання карток не надавалися. В квітні продовжилась березнева практика багатогодинних черг до відділень та банкоматів. При цьому в Приватбанку припинилася видача готівкової валюти через каси, навіть при отриманні закордонних переказів, з посиланням касирів на централізоване відключення такої програмної функції для відділень області. При збереженні банківського курсу долара США та євро для карток в межах 29–33 грн, готівковий курс в декількох працюючих обмінних пунктах та «мінял» на ринках м. Херсона досягав 38–40 грн за долар США та євро.
Протягом першої половини квітня регіональне управління Пенсійного фонду України (далі ПФУ) продовжувало працювати, але з обмеженими функціями (обласне управління ПФУ відключено від центральної бази даних). Аналогічно – Фонд соціального страхування України. Сервісний центр в Херсоні ПФУ приймав відвідувачів. У другій половині місяця управління ПФУ повідомило про де-факто припинення роботи з посиланням на «відсутність технічної та технологічної можливості». Пенсіонерам запропоновано звертатися на «гарячі лінії», додзвонитися на які стало неможливо. Вирішувати питання пенсійного забезпечення запропоновано через веб-портал (який у квітні був недоступний), але фактично це можливо лише за наявності кваліфікованого електронного підпису. Таким чином, особи, які досягли пенсійного віку у квітні й надалі та не мають електронного підпису, залишені без можливості подати документи на призначення пенсії на тимчасово окупованій території області.
Безпосередня виплата пенсій на території Херсонської області за квітень також стала проблемною. Отримувачі на банківські картки/рахунки отримали пенсію за квітень ще в березні. Для більшості таких пенсіонерів постала проблема отримати готівку, враховуючи, що вищезгадані працюючі банки у деякі дні почали видавати готівку тільки власним клієнтам – держателям своїх карток. Через значні проблеми з інкасацією Укрпошта протягом місяця не змогла доставити пенсії більшості пенсіонерів, які отримують виплати через неї. Станом на кінець квітня Укрпоштою по області було виплачено пенсії лише клієнтам з датою отримання по 8 число щомісяця включно. У Генічеському районі було зафіксовано виплату окупантами так званої «російської пенсії» у 10 тис. рублів.
Регіональне представництво Державного центру зайнятості анонсувало свою дистанційну роботу, але інформації про фактичне працевлаштування через цей орган протягом місяця не надходило. Міський голова Херсона через телеграм-канал https://t.me/kherson_misk та власну Фейсбук-сторінку на сайті Херсонської міської ради започаткував сервіс з пошуку/обміну вакансій від місцевих підприємців та роботодавців, організував умовне «місце зустрічі» роботодавців та осіб, які шукають роботу.

В квітні в Херсонській області майже всі підприємства з забезпечення життєдіяльності працювали та надавали відповідні послуги. Зокрема, по Херсону:
Херсонський Водоканал надавав послуги водопостачання та водовідведення у повному обсязі, без обмежень.
Енергетики ПАТ «Херсонобленерго» безперебійно надавали електроенергію та працювали над відновленням енергопостачання у населених пунктах Херсонської області, зруйнованого під час бойових дій.
ПАТ «Херсонгаз» забезпечив безперебійне постачання «блакитного палива»
Міські транспортні організації щоденно забезпечували вихід на маршрути тролейбусів та автобусів
15 квітня відкрилася річкова навігація з перевезень «дачників» силами комунального підприємства КП ХКТС, що в значній мірі сприяло зайнятості населення та підвищило можливість їх виживання в часи дефіциту продовольства за рахунок власного вирощування садово-городньої продукції.
Силами комунальних підприємств було забезпечено постійне вивезення твердих побутових відходів та прибирання міста.
З 01 квітня Херсонська торгово-промислова палата почала фіксувати збитки бізнесу, які з’явилися внаслідок збройної російської агресії згідно з постановою № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні», що була прийнята 20 березня Кабінетом Міністрів України.
Comments