top of page

Українці змінюють ставлення до ЛГБТК+ спільноти – аналіз




Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну питання розширення прав ЛГБТК-людей стало однією з тем для дискусії в медіа. Влітку 2022 року петиція про легалізацію одностатевих шлюбів набрала більше 28 тисяч голосів з потрібних 25 тисяч. А навесні 2023 петиція на підтримку законопроєкту №9103 «Про інститут реєстрованих партнерств» набрала необхідну кількість підписантів. У цій статті ви дізнаєтеся, як з 2013 року змінювалося ставлення українців до квір-спільноти та який рівень підтримки ЛГБТ-людей сьогодні. 



У 2013 році BBC News Україна оприлюднила результати соціологічного опитування, проведеного компанією GfK Ukraine. Згідно даним 95% українців у тій чи іншій мірі виступили проти одностатевих шлюбів. 

79,4% респондентів відповіли, що вони проти будь-яких сексуальних стосунків між людьми однієї статі. 

16% опитаних не підтримують таких шлюбів, проте вважають, що люди однієї статі мають право жити у громадянському шлюбі. Лише 4,6% українців підтримують узаконення одностатевих шлюбів. 

59% респондентів, які не підтримують узаконення одностатевих шлюбів, вважають подібні стосунки аморальними та розпусними. Майже 46% опитаних не хочуть, щоб одностатевi пари подавали поганий приклад дітям. На думку 40% респондентів, це суперечить релiгiйним або церковним настановам. 

Майже 25% не підтримують таких шлюбів через те, що при узаконенні шлюбів одностатеві пари захочуть всиновлювати дітей, а вони проти того. 

Оцінюючи своє ставлення до одностатевих стосунків, більше половини респондентів сказали, що вони взагалi не пускали би в Україну як чоловiків, що практикують секс з чоловіками, так і жінок, що практикують секс з жiнками. 





Тамара Марценюк у своїй статті «Права людини для ЛГБТ-спільноти і Євромайдан» зазначила, що серед п’яти досліджуваних країн (Україна, Швеція, Іспанія, Угорщина та Німеччина) Україна — єдина, де кількість тих, хто не погоджується з твердженням, що «геї та лесбійки мають право жити, як бажають», більша за тих, хто погоджується (61,4% проти 38,6%). Це результати порівняльного аналізу даних міжнародного соціологічного опитування громадської думки European Social Survey (ESS). 





Соціологічне опитування, проведене Інститутом Горшеніна спільно з представництвом Фонду Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі, свідчить, що толерантність до представників сексуальних меншин в Україні нижча, ніж до осіб, які відбули кримінальне покарання. 

За даними дослідження, 39,3% українців не згодні прийняти представників ЛГБТ-спільноти в жодній якості – ні як члена сім'ї, ні як друга, ні як сусіда, ні як колегу, ні навіть як громадянина України.  

Для порівняння, таке саме ставлення до колишніх в'язнів продемонстрували 30,8% респондентів. 




Фото Анжели Слободян. Київ. 23 червня 2019  
Фото Анжели Слободян. Київ. 23 червня 2019  

Фото Анжели Слободян. Київ. 23 червня 2019  
Фото Анжели Слободян. Київ. 23 червня 2019  


За даними опитування соціологічної групи «Рейтинг», 47% респондентів негативно ставляться до ЛГБТ-спільноти, 42% – до чайлдфрі. 

В цілому покоління Незалежності виявилося найтолерантнішим, особливо 16-24 роки, кажуть експерти. 

Водночас рівень толерантності з віком знижується і досягає найнижчого рівня у найстаршому віці (61+), серед них до ЛГБТ переважає негативне ставлення (65%). 

Серед регіонів найбільш толерантний Київ, тоді як Схід і Захід схожі в своєму консерватизмі, різниця лише в тому, що релігійний Захід менш толерантний до невіруючих, а Донбас – до ЛГБТ-спільноти. 

55% опитаних, які вірують у Бога, негативно ставляться до ЛГБТ. 




                     2013-2022 

За результатами дослідження, проведеного Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України у 2022 році, з 2013 року в Україні з 33 до 53% збільшилась кількість українців, які підтримують права гомосексуальних пар на реєстрацію своїх сімейних стосунків. 


53% опитаних підтримують заборону дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності в законодавстві, а також заборону розпалювання ворожнечі до ЛГБТ-людей. Ще 46% згодні, що ЛГБТ-люди повинні користуватися такими ж правами, як інші громадяни, а проти — 41%. 


Практично вдвоє з 2013 року зросла підтримка права гомосексуальних пар на реєстрацію своїх сімейних стосунків. Нині безумовно його підтримують 27% населення, а підтримують з деякими винятками ще 26%, що сукупно складає 53%. 


За словами координатора з політики та законодавства Національного ЧСЧ-консорціуму #MSM_PRO Святослава Шеремета, який опублікував дані дослідження, у 2013 році ця частка становила 33%, тобто сягала лише третини населення. Цікаво, що дані відрізняються від тих, які 2013 року опублікувала служба BBC News Україна. Там загальна частка тих, хто вважає, що люди однієї статі мають право жити у громадянському шлюбі та тих, хто повністю підтримує узаконення одностатевих шлюбів, сягала трохи більше 20% разом. 


На краще змінилося й ставлення до виховання та всиновлення дітей гомосексуальними парами. Так, за шість років підтримка зросла понад удвічі. Категоричне заперечення за той же час скоротилося з 72 до 59%. 


36% українців готові бачити лесбійок, геїв та бісексуалів як членів сім’ї, друзів, сусідів чи колег, й чверть готові до персональних близьких стосунків з транслюдьми. 

На рівні макрорегіонів Центр, Північ (включно з Києвом) та Південь більшість населення підтримує рівність прав (відповідно 78, 73, 73%), а от на Заході та Сході більшість населення все ще проти, хоча ця більшість має мінімальну перевагу (відповідно 52 і 54%). 


                    2016-2022 

За результатами всеукраїнського опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у 2022 році, в Україні з 2016 року в півтора раза скоротилася кількість тих, хто негативно ставиться до ЛГБТ, – з 60,4% до 38,2%, а також учетверо зросла кількість тих, хто ставиться до ЛГБТ позитивно, – з 3,3% до 12,8% та в півтора раза тих, хто ставиться байдуже, – з 30,7% до 44,8%. 

Найкраще ставляться до ЛГБТ молоді (18–29 років), освіченіші й заможніші громадяни та громадянки України.  


Серед представників різних професій / занять найтолерантнішими до ЛГБТ є студенти та учні, а також військові та поліцейські. Найбільш нетерпимими виявилися пенсіонери. 

Для порівняння, в 2016 році позитивно ставилися до ЛГБТ 3,3%, негативно – 60,4%, байдуже – 30,7% респондентів. 


64% опитаних також погоджуються, що ЛГБТ-люди повинні мати однакові з іншими громадянами права. Не вважають так 26%. Навіть серед тих, хто загалом негативно ставиться до ЛГБТ, 42% погоджуються, що вони повинні мати однакові з усіма громадянами права. 


У 2016 році 33,4% учасників опитування вважали, що ЛГБТ-жителі України повинні мати такі самі права, що й інші громадяни, 45,2% так не вважали. 

Ідею реєстрованого партнерства без права спільного всиновлення підтримують 24% респондентів, проти – 42%. Утім, є ще 27% тих, кому байдуже. Разом ті, хто відповіли “так” і “байдуже”, становлять 51%, що переважає кількість противників. 


2016 року дані опитування демонстрували значно нижчий рівень підтримки такої ідеї: 4,8% – за, 69% – проти, 18% – байдуже. 



Фото Анжели Слободян. Київ. 23 червня 2019  
Фото Анжели Слободян. Київ. 23 червня 2019  


За даними соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), переважна більшість (58%) опитаних в цілому погодилися з тим, що ЛГБТК люди повинні мати такі самі права, як і решта громадян України; 20% дотримувалися протилежної думки. 

56% — абсолютна більшість — загалом погодилися з тим, що ЛГБТК люди мають право реєструвати свої сімейні стосунки у формі цивільного партнерства; не погодилися з цим 24%. Що цікаво, відносна більшість опитаних (44%) загалом підтримали навіть право одностатевих партнерів на укладення звичайного шлюбу; проти цього були 36%. 

30% підтримали всиновлення дітей одностатевими парами; 48% були проти. 

54% в цілому погодилися з тим, що ЛГБТК мають право виходити на демонстрації для захисту своїх прав; заперечили це 27%. 




КМІС знову провів опитування, згідно якого 68% українців загалом погодилися із твердженням про те, що члени ЛГБТ+ спільноти

мають бути захищеними від дискримінації. 

Ще 13% не дали однозначної відповіді – вони обрали варіант "як не погоджуюсь, так і погоджуюсь" або "не знаю". 


Водночас серед репрезентативної вибірки 18% учасників скоріше або повністю не погоджуються з тим, що представників ЛГБТ+ треба захищати від дискримінації. 

Такі ж показники щодо твердження про те, що ЛГБТ+ люди повинні мати такі ж права, як інші. 68% – погоджуються, 18% – не погоджуються. 

Ідею впровадження інституту цивільних партнерств в Україні позитивно оцінили 55% учасників опитування, 28% – негативно. 


Переважна більшість українців (71%) визнала, що злочини проти членів ЛГБТ+ спільноти повинні розслідувати належним чином, а кривдники – покарані. 16% опитаних так не вважають. 


Соціологи порівняли дані опитування з 2019 роком та зазначили, що кількість українців, які підтримують ідею захисту меншини, зросла майже вп’ятеро. 

Частка однозначно негативної оцінки цього твердження скоротилася на 16%, порівняно з даними за грудень 2019 року. 



Отже, за останні 11 років ставлення українців до квір-спільноти змінилося на краще. 





У 2013 році лише 4,6% опитаних підтримали узаконення одностатевих шлюбів, решта не підтримали, проте висловилися, що люди однієї статі мають право жити у партнерстві. Зараз 55% підтримують цивільні партнерства. 




 



Удвічі збільшився процент українців,

хто вважає рівність прав пріоритетом демократичного суспільства та продемонстрували позитивну прогресію настроїв українського суспільства щодо прав ЛГБТ+ людей





 





Однак третина українців у 2024 році не погоджуються або не знають, що відповісти щодо питання захисту від дискримінації ЛГБТК+спільноти  







У статті використані дані опитувань, які проводили GfK Ukraine, European Social Survey (ESS), Інститут Горшеніна, група «Рейтинг», Центр соціальних експертиз Інституту соціології НАН України та КМІС. За матеріалами "Українська правда", "Зміна", "Правозахисний ЛГБТ Центр", "BBC News Україна", "Спільне commons", "LB ua", "Радіо Свобода"

留言


bottom of page